IT BG EN

Nuova università bulgara

2014

anno

Master class 2001

Partecipanti

Cvetana Bandalovska
Iliana Selimska
Ina Kancheva
Kamelia Kader
Lili Stefanova
Liubov Metodieva
Mila Pavlova
Stanislava Vajarova

Master class 2002

Partecipanti

Emil Zhelev
Galina Stoyanova
Georgios Filadelfefs
Iliana Selimska
Ina kancheva
Ley Ma
Liubov Metodieva
Mariyana Panova
Miglena pavlova
Velin Iliev

Master class 2003

Partecipanti

Antonia Radneva
Evgenya Brainova
Gabriele Ribis
Ina Kancheva
Kamelia Kader
Lili Stefanova
Miglena Pavlova
Tamta Tarieshvili
Wadih Abi Raad

Master class 2004

Partecipanti

Ani Gemedzhieva
Antonia Radneva
Dobrina Ikonomova
Eliana Bayon
Plamen Kumpikov
Valentina Korchakova
Veronica Simeoni
Vesna Ilkova
Yanitsa Nesheva

Master class 2006

Partecipanti

Aleksandar Nosikov (Bulgaria)
Diana Genova (Bulgaria)
Elmira Kusainova(Russia)
Ilian Nedev (Bulgaria)
Maria Radoeva (Bulgaria)
Mark Fawler (Australia)
Nadid Shebnem (Turkey)
Taeko Ishihara (Japan)
Veronica Simeoni (Italy)
Veselin Soykov (Bulgaria)

Master class 2007

Partecipanti

Adriana Donadelli (Italy)
Aleksandar Nosikov (Bulgaria)
Diana vasileva (Bulgaria)
Given Nkosi(South Africa)
Hose Moreno (Spain)
Hristina Simova (Bulgaria)
Krum Galabov (Bulgaria)
Maria Radoeva (Bulgaria)
Nadya Pavlova (Bulgaria)
Natalia Gospodinova (Bulgaria)
Pretty Yende (South Africa)
Taecko Ishihara (Japan)
Yavor Genchev (Bulgaria)

Master class 2008

Partecipanti

Aleksandar Nosikov (Bulgaria)
Arsen Sogomonyan (Armenia)
Diana Vasileva (Bulgaria)
Ivo Yordanov (Bulgaria)
Maria Radoeva (Bulgaria)
mariyana Panova (Bulgaria)
Moshe-Teodor Rezonov (Israel)
Nadya Pavlova (Bulgaria)
Ramona Tulumani (Albania)
Silvia Teneva (Bulgaria)
Vanina Ivanova (Bulgaria)
Yasko Sato (Japan)

Additional Participants
Darina Linkova (Bulgaria)
David Babayan (Armenia)

Master class 2009

Partecipanti

Biliyana Danailova (Bulgaria)
Chiara Fiorani (Italy)
Cristina Baggio (Italy)
Darina Linkova (Bulgaria)
Diana vasileva (Bulgaria)
Doroteya Doroteeva (Bulgaria)
Ekaterina Kuprievskaya (Belarus)
Kiril Sharbanov (Bulgaria)
Nona Krastnikova (Bulgaria)
Silvia Frigato (Italy)
Vanina ivanova (Bulgaria)
Vera Girginova (Bulgaria)

Additional participants:
Mark Fawler (Australia)
Stefania Campicelli (Italy)

Master class 2010

Partecipanti

Daniel Stefanov (Bulgaria)
Diana Vasileva (Bulgaria)
Elisa Barbero (Italy)
Girgina Girginova (Bulgaria)
Ina Petrova (Bulgaria)
Kiril Sharbanov (Bulgaria)
Kostadin Mechkov (Bulgaria)
Maria Radoeva (Bulgaria)
Silvia Teneva (Bulgaria)
Vera Girginova (Bulgaria)
Veselin Mihaylov (Bulgaria)
Violeta Todorova (Bulgaria)
Vitoria Yeo Ji Won (Korea)

Master class 2011

Partecipanti

Venera Kotlarova (Bulgaria)
Victoria Kanizo (USA)
Daniel Stefanov (Bulgaria)
Ekaterina Kuprievskaya (Belarus)
Eleonora Vojnar (Poland)
Eliza Berbero (Italy)
Kostadin Mechkov (Bulgaria)
Maria Radoeva (Bulgaria)
Stefan Petkov (Bulgaria)
Nikolai Voynov (Bulgaria)

Additional participants
Aleksandar Nosikov (Bulgaria)
Kiril Sharbanov (Bulgaria)
Silvia Teneva (Bulgaria)

Master class 2012

Partecipanti

Ana Petricevic (Serbia)
Anton Markov (Bulgaria)
Venera Kotlarova (Bulgaria)
Darina Linkova (Bulgaria)
Desislava Stoimenova (Bulgaria)
Elisa Cho (Korea)
Kostadin Mechkov (Bulgaria)
Pietro Di Bianko (Italy)
Cinzia Chiarini (Italy)

Additional participants (listeners)
Marin Yonchev (Bulgaria)
Tsvetelina Kotseva (Bulgaria)

SCHOLARSHIP STUDENTS

Ana Petricevic (Serbia)
Anton Markov (Bulgaria)
Venera Kotlarova (Bulgaria)
Darina Linkova (Bulgaria)
Desislava Stoimenova (Bulgaria)
Kostadin Mechkov (Bulgaria)
Pietro Di Bianko (Italy)
Cinzia Chiarini (Italy)

Master class 2013

Partecipanti

Ana Petricevic (Serbia)
Anton Markov (Bulgaria)
Сinzia Сhiarini (Italy)
Darina Linkova (Bulgaria)
Desislava Stoimenova (Bulgaria)
Elisa Cho (Korea)
Kostadin Mechkov (Bulgaria)
Pietro Di Bianco (Italy)
Venera Kotlarova (Bulgaria)

Additional participants:
Marin Yonchev (Bulgaria)
Tsvetelina Kotseva (Bulgaria)

Master class 2014

Partecipanti

Ana Petricevic (Serbia)
Anaïs Mejías (Puerto Rico)
Daniela Nineva (Bulgaria)
Darina Linkova (Bulgaria)
Desislava Stoimenova (Bulgaria)
Dimitar Ranaudov (Bulgaria)
Kostadin Mechkov (Bulgaria)
Marin Yonchev (Bulgaria)
Maria Radoeva (Bulgaria)
Matteo Desole (Italy)
Roxana Herrera (Chile)
Cinzia Chiarini (Italy)
Shin Je Bang (Korea)


SCHOLARSHIP STUDENTS

Ana Petricevic (Serbia)
Anaïs Mejías (Puerto Rico)
Daniela Nineva (Bulgaria)
Darina Linkova (Bulgaria)
Dimitar Arnaudov (Bulgaria)
Kostadin Mechkov (Bulgaria)
Marin Yonchev (Bulgaria)
Matteo Desole (Italy)
Roxana Herrera (Chile)
Cinzia Chiarini (Italy)
Shin Je Bang (Korea)

Master class2015

Partecipanti

Participants:

Daniela Nineva (Bulgaria)
Darina Linkova (Bulgaria)
Dimitar Arnaudov (Bulgaria)
Elina Raykova (Bulgaria)
Elizabeth Hertzberg (USA)
Kostadin Mechkov (Bulgaria)
Lucia Branda (Italy)
Maria Grigoryan (Russia)
Roxana Herrera (Chile)
Selene Zanetti (Italy)
Shin Je Bang (Korea)
Taesung Lee (Korea)
Yonghyun (Davide) Ryu (Korea)
Youdae (Jude) Won (Korea)

Additional participants:

Eleni Komni (Greece), soprano
Srebrina Mineva (Bulgaria), soprano


SCHOLARSHIP STUDENTS:

Daniela Nineva (Bulgaria)
Darina Linkova (Bulgaria)
Dimitar Arnaudov (Bulgaria)
Elizabeth Hertzberg (USA)
Kostadin Mechkov (Bulgaria)
Lucia Branda (Italy)
Roxana Herrera (Chile)
Selene Zanetti (Italy)
Srebrina Mineva (Bulgaria), soprano
Taesung Lee (Korea)
Yonghyun (Davide) Ryu (Korea)
Youdae (Jude) Won (Korea

Master class 2016

Partecipanti

1. Al Dresden Ramos, Tenor (Philippines)
2. Alexandrina Mihailova, Soprano (Bulgaria)
3. Angela Schisano, Mezzo-soprano (Italy)
4. Arianna Manganello, Soprano (Italy)
5. Beibei Li, Soprano (China)
6. Daniela Nineva, Mezzo-soprano (Bulgaria)
7. Elisa Cho, Soprano (Korea)
8. Leonora Ilieva, Soprano (Bulgaria)
9. Мaría Ayestarán Garralda, Soprano (Spain)
10. Marily Santoro, Soprano (Italy)
11. Mario Arsenov, Baritone (Bulgaria)
12. Roxana Hererra, Soprano (Chile)
13. Strahinja Djokic, (Bass), Serbia
14. Yoana Kadiyska, (Mezzo-soprano), Bulgaria
15. Yonghyun (Davide) Ryu, Tenore (Korea)


SCHOLARSHIP STUDENTS

1. Alexandrina Mihailova, Soprano (Bulgaria)
2. Daniela Nineva, Mezzo-soprano (Bulgaria)
3. Beibei Li, Soprano (China)
4. Mariangela Santoro, Soprano (Italy)
5. Mario Arsenov, Baritone (Bulgaria)
6. Strahinja Djokic, (Bass), Serbia

Master class 2017

Partecipanti

Active participants:
1. Aleksandrina Mihailova, Soprano, (Bulgaria)
2. Angela Schisano, Mezzosoprano (Italy)
3. Dimitar Raychev, Tenor (Bulgaria)
4. Julija Samsonova-Khayet, Mezzosoprano (Lithuania)
5. Marco Montagna, Tenor (Italy)
6. Marily Santoro, Soprano (Italy)
7. Maritina Tampakopoulos, Soprano (Greece)
8. Reinaldo Ramirez-Droz, Tenor (Venezuela)
9. Seonkyong Jeong, Soprano (Korea)
10. Shin Je Bang, Mezzosoprano (Korea)
11. Strahinja Djokic, Bass (Serbia)
12. Svjetlana Djokic, Mezzosoprano (Serbia)
13. Yonghyun Ryu, Tenor (Korea)

Course attendants:
1. Maria Slavova, Soprano (Bulgaria)
2. Takako Umezu, Mezzosoprano (Japan)

Master class 2018

Partecipanti

Active participants:
1. Aleksandrina Mihailova, Soprano (Bulgaria)
2. Alexis Marsepoil, Baritone (France)
3. Emanuela Scirea, Soprano (Italy)
4. Ioana Kadiyska, Mezzo-soprano (Bulgaria)
5. Jeonghyeok Seo, Baritone (Korea)
6. Maria Nikolova, Soprano (Bulgaria)
7. Reinaldo Droz, Tenor (Venezuela)
8. Seonkyong (Evа) Jeong, Soprano (Korea)
9. Tommaso Scalzi, Baritone (Italy)
10. Younghyn (Davide) Ryu, Tenor (Korea)

Course attendants:
1. Bekir Serbest, Tenor (Turkey)
2. Ioannis Lazopoulos, Baritone (Greece)
3. Maria Pissa, Soprano (Greece)

Masterclass 2019

Partecipanti

Active participants:

Aleksandrina Mihaylova, Soprano (Bulgaria)

Alexis Marsepoil, Baritone (France)

Ana Victoria Pitts, Mezzo-soprano (Brazil)

Cristin Arsenova, Soprano (Italy)

Eleonora Filipponi, Mezzo-soprano (Italy)

Eva Jeong, Soprano (South Korea)

Daniel Kim, Baritone (South Korea)

Giuseppe Infantino, Tenor (Italy)

Mila Mihova, Soprano (Bulgaria)

Miloslav Antonov, Baritone (Bulgaria)

Reinaldo Droz, Tenor (Venezuela)





Course attendants:

Daniela Nineva, Mezzo-soprano (Bulgaria)

Ioana Kadiyska, Mezzo-soprano (Bulgaria)


Scholarship holders:

Aleksandrina Mihaylova, Soprano (Bulgaria)

Alexis Marsepoil, Baritone (France)

Cristin Arsenova, Soprano (Italy)

Eleonora Filipponi, Mezzo-soprano (Italy)

Eva Jeong, Soprano (South Korea)

Daniel Kim, Baritone (South Korea)

Giuseppe Infantino, Tenor (Italy)

Mila Mihova, Soprano (Bulgaria)

Miloslav Antonov, Baritone (Bulgaria)

Reinaldo Droz, Tenor (Venezuela)

Daniela Nineva, Mezzo-soprano (Bulgaria)